Kronika - čtrnáctidenní stanové tábory

 

2012: Všichni za jednoho, jeden za všechny           13. 6. - 14. 7. 2012 Randulka Němčice

Ano, byli jsme mušketýři, ale ne pouze tři, naopak celé čtyři skupiny mušketýrů, a to Athos, Porthos, Aramis a d´Artnagnan. Každý mušketýr musel nejprve projít náborem a náročným výcvikem, nežli byli přijati do řádu mušketýrského a zasloužili si mít vlastní klobouk, meč, měšec na zlaťáky a vlastnoručně batikovaný plášť. Velmi oblíbené i nenáviděné byly večerní přehlídky pro kardinála Richelieua, který nemilosrdně vybíral zlaťáky, sotva mušketýři dostali svůj zasloužený žold. Poté následovaly večerní kontrolované šermířské zápasy na kládě, kde si mušketýři mohli sázet na vítěze. Kromě tradiční táborových zážitků a aktivit, táborníci zažili exkurzi jak do minulosti, tak do Francie i její kuchyně.

 

Mušketýři byli věrni králi Francie Ludvíkovi 13. a především jeho ženě - mušketýry milovaná královna Anna Rakouská. Jejich úkol byl nelehký: vyznat se v dvorských intrikách a zachránit královninu čest, tedy překazit kardinálovu zlomyslnou lest. Projet Francií přes kardinálovy nástrahy, překročit kanál LaManche, najít lorda Buckinghuma a na základě předání dopisu od něj získat diamantový náhrdelník – dar od krále, který královna potřebuje mít na sobě na královský bál. Mušketýři svůj úkol splnili a královský bál jim zaslouženou odměnou, kde předvedli svoje umění mazurky i šermu a pokochali se ohňostrojem i vybranou stravou.

2010: Záchrana Pohádkové říše            3.-17.7.2010 Randulka Němčice

Nešťastný chlapec na začátku příběhu, když je při výpadku elektrického proudu odsouzen ke knižní zábavě. Ovšem, co se to stalo, kam se poděly jeho oblíbené pohádky z knihy, kterou kdysi četl každý den. Ztratily se, protože je nikdo nečte, nikdo je nevypráví, nikdo neprožívá těžké zkoušky i radostné osudy s hlavními hrdiny příběhů? To, ne! Musí je zachránit.

Se záchranou mu pomáhal celý náš tábor, všechny čtyři družinky se snažily zachránit klasické pohádky i večerníčkové postavy, na které nikdo nemyslí. Záchrana nebyla lehká. S Popelkou se napracovali; Šípkovou Růženku sice probudili, ale než ji našli; Zlatovlásku dostal Jiřík, ale chybělo málo a bez živé vody by pohádka neskočila šťastně. Dlouhý, Široký a Bystrozraký, všichni se podíleli na záchraně zakleté princezny pro prince. Neposlušná kůzlátka je naučila poslouchat, aspoň na chvíli, strach z vlka dělá hodně. Smolíček pacholíček je odnaučil podvádět. Rákosníčkovi pomohli najít ztracené hvězdy a nemalou odvahu přitom prokázali. Koblížka sice uchránili před vlkem, liškou, a sami potom zbaštili.

Pohádky zachránili všechny, vytvořili si svoji pohádkovou knihu a po předčítání u ohně si ji snad i pamatují, aby už nikdy nezmizela. Poskládané pohádkové puzzle jen zářily barevností, jak si družinky vyměňovaly vítězné pozice. Utužila se stará přátelství, nějaká nová vytvořila a všem čtrnáct dní v lese na sluníčku a čerstvém vzduchu jen prospělo. Kromě opálené kůže a vysportovaného tělíčka si odnesly i krásné zážitky.

 

2009: Pohřbeno v hlubinách         12.-26.7.2009 Rakovec

Tajemné pyramidy v Jižní Americe. Kam zmizeli jejich obyvtelé? Jaké poklady ukrávají, když dostat se do jejich nitra je tak náročné a nebezpčné? Skupiny archeologů jsou však odvážné, zkušené a ochotné se stále učit nové věci. Průchod síní po stříbrných a zlatých dlaždicích, kdy krok vedle je trestán smrtí. Naštěstí pozorní a bystří archeologové ví, že noc-stříbrný měsíc a den-zlaté Slunce se střídá. Následuje překvapivé odhalení tajemnství, že pyramida vlastně zarývá jeskynní sytsém. Studená voda, hluboké propasti ani netopýří nálety je neodradí a pokračují stále dál do nitra hory. Jaké je jejich překvapení, když se z jeskyně dostanou do uzavřeného horského údolí, kde se zastvil čas. Ráj pro archeology. Setkání s dávnou civilizací, která žije stejně jako před staletími, možná i tisiciletími. Uctívání pradávného přírodního božstva. Vesnice, kde Bůh Slunce je nadosah. Lidstvo žije ve vyvážené harmonii s přírodou. Tanenčí rituály i otevřenost cizincům. Mnohé bychom se mohli naučit od přírodních národů. Možná by stačilo si jen začít vážit přírody.

Snad k tomu přispíváme, když si během pobytu v lese uvědomujeme, že nic není samozřejmé ani zadarmo. Dřevo na oheň musí vyrůst, a teprve potom přijde ta naše práce, baychom se mohli ohřát či si uvařit jídlo. Ne vždy teče voda z kohoutku, někdy se musí opravt hadice vedoucí od studánky a studánka může i vyschnout, když se voudou zbytečně plýtvá.

 

 

 

2008: Oddyseus        19.7. - 2. 8. 2008 Dolní Loučky

Ač v údolí říčky Loučky stály indiánské stany tee-pee my se přenesli do antického Řecka a pomáhali králi ithackému králi Oddyseovi. Kromě Trójské války (a jeho úžasného nápadu trójského koně – záludné lsti), jsme s ním prožili i velmi náročný návrat až do jeho domova a k jeho ženě Penelope. Během cesty jsme zakoušeli pokušení Sirén, jen velkým důmyslem jsme odpluli z ostrova Kyklópů. Avšak bloudění po moři nás neminulo. Návrat domů neusnadní ani kouzelnice Kirké, která promění Oddyseovi druhy ve špinavé vepře.Oddyseus jen díky pomoci boha Herma, kterému se líbí jeho statečnost a důmyslnost, odvrátí kouzla Kirké. Řecké báje je stávaly živoucími, skutečnými, my pomáhali antickým hrdinům.

 

2007: Piráti z Karibiku        15.7.-29.7.2007 Skalička

Tento rok jsme se stali námořníky, kteří se snažili ubránit nelítostným pirátům, jejich častým nájezdům. Kromě síly, odvahy, bylo zapotřebí i vytrvalosti a odhodlání. Život námořníků není jednoduchý, navíc platy námořníků jsou dost nízké oproti platům důstojníků či kormidelníků.

Hodnosti byly samozřejmě odůvodněné patřičnými znalostmi. Nejvyšší hodnost kapitána získaly jen tři dámy, protože musely prokázat základní znalost uzlů, ranhojičství, zručnosti, odbornost navigace pomocí hvězd… a navíc jazykové schopnosti domluvit se v přístavu. Přes nelehký život na moři, častých nájezdů a překážek od pirátů se podařilo poklad získat a byl i spravedlivě rozdělen. Oslava byla v tanečním duchu, jak se na námořníky patří.

 

2006: Bradavice, škola čar a kouzel              29.7. - 12. 8. 2006 Skalička

Co se dá ve škole čar a kouzel naučit? Mnohé. Říkáte si, kouzla a čáry? Ale ano. Nejsilnější kouzelná slova byla „děkuji“ a „prosím“. Po příjezdu na tábořiště, samozřejmě cestou skrze zeď byli žáci rozděleni do čtyř kolejí Bradavic podle křiku Modrého klobouku. „Nebelvíííír; Havraspááár; Zmijozel či Mrzimor.“ Tyto koleje mezi sebou soutěžili o Pohár. Boje to byly vyrovnané. Kouzelnické obleky, hůlky i klobouky, pravidelné vyučování, a to nejen slušnému chování, ale třeba i kouzelných a léčivých bylin. Veselé příhody s vrbou mlátičkou, nerudný Hagrid a se svojí boudou plnou překvapení. Famfrfál se sice hraje obtížně, když neumíte létat, ale nějak to jde. Ovšem nejen za ně se získávají body do Poháru i práce a slušné chování Kouzelný pohár vidí a hodnotí. Samozřejmě je důležité obstát ve střetu s Jezerními lidmi či v Zapovězeném lese. Rozhodující ovšem byla statečnost v Tajemné komnatě na Trmačově. Bohužel i kouzelných 14 dní musí skončit.

 

2005: Cesta kolem světa za 80 dní    ; Újezd u Černé Hory

Kdo nezná příběh sepsaný Julesem Vernem o sázce Philease Fogga, že zvládne „objet“ zeměkouli za 80 dní,ale kdo jej prožil na vlastní kůži? My ano! A jaká to byla dobrodružství a někdy i nebezpečenství, když jsme zachraňovali mladou vdovu Audu, která měla být obětována bohyně Kálí jako zápalná oběť. Po překonání všemožných nástrah návrat do Londýna. A závěrečné překvapení, že se sázka vyhrála, protože stejně jako Fogg cestovali proti času.

 

2004: Egypt                Kundratice

Jako Egypťané jsme se lecčemus naučili. Od výroby náušnic, šperků, speciálního egyptského marcipánu, egyptského písma-hieroglifů i stavění pyramid, což nebyla lehká práce. Přežili jsme dvojitou zápodonilskou horečku i dvě lanovky. Závěrečný nájezd kočovných kmenů byl odvrácen a egyptská národ zachráněn od otroctví a pyramidy, včetně jejich bohatství zachovány pro další generace.

 

2003: Artuš a Zlatý grál         Újezd u Černé Hory

Jednotlivé skupiny rytířů se snažili pomoci králi Artuši získat Zlatý grál, což je ovšem stálo nemalé úsilí, množství drobných dobývání tvrzí i obětování velké části svého pohodlí. Rytíři mohli jednotlivě prokazovat své schopnosti, dovednosti v rámci přesně vymezených ctností, jejich získávání se jim hodilo i při závěrečné bitvě na zřícenině hradu Trmačov, kde získali Zlatý grál a tím splnili svoje sliby králi Artušovi a mohli oslavovat svůj úspěch.

 

2002: Trosečníci                     Němčice Randulka

Téma trosečníků nás provedlo útrapami i spletitou mapou moře tvořenou šestiúhelníky a velkou variací plavby, nebezpečnými mořskými větry i příšerami. Všechny družinky byly nakonec po mnohých útrapách schopny doputovat do bezpečí a pohodlí svých domovů, a to rovnou cestou kolem světa. Snad si budou vážit pomyslného dobrého bydla.